درباره

جستجو

لينک هاي روزانه

- aaaa(69)
- sdff(71)

جعبه پیام
امکانات

اختصاصی
روزنامه جوان (مورخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۱)
با سپاس از خانم معصومه طاهری که زحمت تنظیم این مصاحبه را کشیدند.


یکی از کانالهای ارتباطی در دنیای مجازی، راه‌اندازی وبلاگ و وب سایت است که این روزها افراد زیادی به آن روی آورده اند و دوست دارند در دنیای مجازی نویسندگی کنند. حرفهای خود را بزنند، انتقاد کنند وخلاصه در این فضا به نوعی آزادی عمل بیشتری دارند. برهمین اساس گپ و گفتی با علی شیرازی مدیربلاگفا داشته ایم که خواندن آن بر نویسندگان فضای سایبری و بلاگها بند نیست و میتواند آموزنده هم باشد.جناب آقای شیرازی به عنوان مطلع کلام بفرمایید الگوی شما برای بلاگفا چه چیزهایی بوده است؟
الگو خاصی مد نظر نبوده است از قبل سایتهای میزبانی رایگان وبلاگها وجود داشتند و از این سایتها ایده گرفته شد تا سایتی بومی با اهدافی چون روانی و سادگی کار برای فارسی زبان طراحی شود.

سیر ورود افراد به بلاگفا چگونه است  چه تعداد عضو دارید وعمدتا چه گروههایی در بلاگفا هستند.
تاکنون بیش از پنج میلیون وبلاگ در سایت ثبت شده است اما با توجه به سیاست سایت در حذف وبلاگهای آزمایشی و بی محتوا تعداد بالایی از این وبلاگها حذف شده اند.
 
به نظر می رسد بعداز فتنه 88 این اعتماد سازی برای فعالیت در فضای مجازی رونق بیشتری گرفت و افراد مذهبی هم حضور در بلاگفا وراه اندازی وبلاگ وسایت را برای خود لازم می دانستند نظر شما چیست فکر می کنید دراین زمان حساس جنگ نرم دشمن که از همه سو به نظام حمله وارد کرده بود بلاگفا چقدر توانست راهگشا موثر باشد؟
پس از مسائل سال 88 به دلیل فضای متشنج موجود برخورد سخت تری با وبلاگها صورت گرفت و از طرفی هم برخی سرخورده شده یا شرایط را به شکلی دیدند که فعالیت خود را کمتر کنند و در عین حال شاهد وبلاگهایی هم بودیم که با توجه شرایط پیش آمده ایجاد شده بوند. در مورد سوال دوم شما به نظر من هر کسی باید وظیفه خود را انجام دهند و ما نیز از دید فنی به مسائل نگاه میکنیم ولی تابع قانون و مراجع قانونی هستیم و فکر میکنیم قانون گرایی در کنار قوانین درست میتواند بهترین راهگشا برای مشکلات هر جامعه ای باشد.

آیا شده در جنگ سایبری  هک بشوید؟
از نظر بنده ، سایت در هیچ جنگ سایبری شرکت نکرده و در واقع با کسی جنگ نداریم. اگر منظور تجربه مشکلات امنیتی هست فکر میکنم هر ازچندگاهی حملاتی از نوع DDOS   را تجربه کرده ایم که باعث کندی یا اختلال در دسترسی به خدمات سایت شده اند. همچنین تجربه سرقت دامنه را نیز در چند سال قبل داشته ایم که خوشبختانه بدون مشکل خاصی برای سایت یا کاربران، دامنه از سارق پس گرفته شد.

 از مشخصه های بلاگفا روانی وسادگی کار درآن است که رغبت برای فعالیت را زیاد می کند ولی از قرار بعضی امکانات مثل آپلود را ندارد آیا تعمدی دارد؟
 امکان آپلود تصویر توسط کاربران نیاز به سخت افزار و سرمایه گذاری دارد. برای پشتیبانی از چنین امکانی در ظرف چند سال شاید لازم به هزینه بیشتری نسبت به هزینه سرورهای اصلی سایت باشد.من شخصا به ارائه چنین خدماتی علاقمند هستم و اگر در زمانی به این اطمینان برسم  که میتوانیم در بلند مدت محتوا و فایلهای کاربران را میزبانی و پشتیبانی کنیم چنین امکانی را فراهم خواهیم کرد.

با وجود مزایا ومحسنات بلاگفا باز یکی از مشکلات بارز بلاگفا این است که بعد از مدتی ازاین که قالب جدیدی غیر از بلاگفا روی آن بگذاریم لوگوها ازآن پاک می شود که کاربران را شاکی کرده است علتش چیست؟
این مسئله در بخش اخبار سایت توضیح داده شده است و از طراحان قالب نیز خواسته شده است که قوانین را در نظر بگیرند. اما متاسفانه شاهد هستیم که برخی از طراحان قالب از این مسئله سواستفاده میکنند. مثلا در قالب خود اسکریپتی درج میکنند و در شرایطی بدون آگاهی نویسنده وبلاگ آگهی پخش میکنند یا حتی بازدیدکننده وبلاگ را بصورت خودکار به سایت دیگری راهنمایی میکنند و یا با درج دهها لینک مخفی عملا وبلاگ را تبدیل به سایت اسپم میکنند. اگر چنین مواردی را شاهد باشیم قالب  وبلاگهایی که از چنین قالبهایی استفاده میکنند را به قالب پیش فرض تغییر میدهیم. متاسفانه برخی از کاربران به دلیل عدم اطلاعات فنی متوجه مشکلی که برخی از این قالبها ایجاد میکنند نمی شوند ممکن است نسبت به برخورد ما به چنین قالبهایی نیز ناراحت شوند.

چرا برای پاسخ گویی و راهنمایی کاربران کسی در دسترس نیست؟
در بسیاری از سایتهای معتبر دنیا که خدمات رایگان میدهند الزاما پشتیبانی تلفنی یا فردی که همه سوالات را پاسخ دهد وجود ندارد. ما ایمیل جهت ارتباط با کاربران معرفی کرده ایم و تمام پیامها را میخوانیم اگر لازم به اقدامی باشد و بتوانیم کمکی کنیم  انجام خواهد شد. همچنین به بسیاری از مسائل مثل نحوه درج لینک در متن وبلاگ ، یا نحوه پیگیری وبلاگهای فیلترشده در بخش راهنمای سایت توضیح داده شده است لزومی به ارسال پاسخ بصورت خصوصی به سوالاتی که جواب آنها قبلا بصورت عمومی داده شده است نیست.

بعضا تبلیغاتی در گوشه بلاگفا است که حتی باعث ایجاد جنبش خروج بچه های ارزشی از بلاگفا شد لطفا دراین باره برای مان بگویید که از کجا ناشی می شود؟
چنین جنبشی اگر اسمش جنبش باشد بخاطر تبلیغ وبلاگی بود که اصلا آن تبلیغ مربوط به بلاگفا نبود و طراح قالب یا نویسنده وبلاگ با درج کدی تبلیغ اصلی بلاگفا را حذف و تبلیغ دیگری را جای تبلیغ سایت  نمایش میداد که این  مسئله بارها حتی توسط وبلاگهای ارزشی نیز توضیح داده شده است. در ضمن کسانی در سایت وبلاگ می سازند از همان ابتدا با شیوه تبلیغاتی سایت آشنا هستند و حق انتخاب هم دارند. شیوه ومحتوای تبلیغات بلاگفا هم تغییر ناگهانی خاصی نکرده است . در ضمن هر وقت هم خواستند میتوانند از خدمات سایت استفاه نکنند. وقتی شما اتومبیلی می خرید با قدرت موتور، ظرفیت و سرعت آن آشنا هستید و نمیتوانید انتظار داشته باشید که با خرید اتومبیل قدرت موتور و دیگر مشخصه های آن به میل شما تغییر کند.

در طول زمانی که بحث وبلاگ نویسی در کشور وارد شد سرورهای مختلفی  همانند بلاگفا تاسیس شده که اکثریت ناموفق بودند وهمچنان بلاگفا گوی سبقت را ربوده وپرکاربردترین سرورهاست  دلیل توفیق بلاگفا در چیست؟
این سوال را نباید از من بپرسید. کاربران باید جوابگوی آن باشند اگر هم بنده بدانم مسئله ای که باعث موفقیتم شده را نخواهم گفت.

 خیلی از شخصیت های مطرح سیاسی، علمی وفرهنگی در سیستم بلاگفا دارای وبلاگ هستند تا حالا پیش آمده از شما امکانات خاصی بخواهند یا خود شما تمایل داشته این به این طیف امکانات بیشتری بدهید؟
تاکنون چنین مسئله ای پیش نیامده است و این افراد حداقل در ارتباط با سایت  امکان خاصی را برای خود مطرح نکرده اند.

در فضای سایبری خیلی ها به وبلاگ نویسی معتاد و وابسته هستند برای همین کار شما حساس می شود که بتوانید به صورت 24ساعته سرویس بلاگفا را روی پا نگه دارید با این اوضاع در مقابل هکرها چه تدابیری اندیشیده اید؟ آیا تا به حال هک شده اید؟
بخشی از جواب شما در پاسخ به سوالات قبلی گفته ام اما در هر حال من شخصا شرایط و انتظار کاربران از سایت را با توجه موقعیت سایت درک میکنم. هزینه قابل توجهی برای مقابله با حملات شده است و البته هیچگاه اطمینان صد در صدی وجود ندارد در همین دو سال گذشته دیده ایم که سرویس ها و دسترسی به سایتهای دولتی بزرگترین کشورهای دنیا یا بانکهای بزرگ دنیا به دلیل حملات هکرها با اختلال مواجه شده است (مانند حمله گروه anonymous  به سایتهای دولتی آمریکا و برخی بانکهای آمریکا و اروپا)

 فکر می کنید به عنوان مدیر بلاگفا در عرصه جنگ نرم توانستید  به خوبی عمل کنید؟
بنده و امثال بنده افراد فنی هستند. کار من شبیه فردی است که خطوط تلفن خانه شما را وصل کرده است. کاری که بنده بلد هستم یا تلاش میکنم تا حدی آنرا انجام دهم ایجاد یک بستر مناسب برای حضور کاربران در فضای مجازی است. مرسوم است برخی افراد که هنوز تجربه وبلاگ نویسی اشان به چند ماه هم نمی رسد خود را افسر جنگ نرم میخوانند با وجود چنین افسرانی بنده با بیل آن گوشه ها در حال پر کردن کیسه های خاک هستم.

اخیرا یک نوع تبی در میان مسوولان فرهنگی  ماافتاده  که برای همه چیز یک مسابقه وبلاگ نویسی  یا جنبش وبلاگی به راه می اندازند نظر شما دراین باره چیست؟ آیا با این روش می توان افراد را در فضای مجازی فعال  کرد و وبلاگ نویس نمود؟
متاسفانه چنین اتفاقی افتاده است و به نظر میرسد راه دیگری هم به نظر مسئولان نمی رسد. نظر بنده که چندین بار هم به دوستان و مسئولانی که در حال برگزاری جشنواره هم بودند گفتم، این هست که وبلاگ نویسی که به خاطر سکه طلا و جایزه های دیگر وبلاگ بنویسد فقط تا زمانی که آن جایزه باشد خواهد نوشت. چند تا از وبلاگهای برنده شده در جشنواره ای رنگارنگ وبلاگ نویسی که به خاطر چنین جشنواره هایی ایجاد شده اند اکنون فعال هستند؟ به نظر میرسد این جشنواره ها حداقل با شیوه ای که تاکنون برگزار شده است در بلند مدت چندان کارا نیست.          

برچسب‌ها:
نوشته شده در سه شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 13:40 توسط : جعفر | دسته : | 99 بازدید
  • []


  • سفارش تبليغات
    فرش کاشان | آژانس هواپیمایی | اجاره منزل مبله در شیراز | آموزش بازاریابی | میز کانتر | گیت کنترل تردد | اجاره سوئیت در شیراز | نوبت دهی پزشکان شیراز | پاپ آپ نمایشگاهی | دکتر نوروزیان | منزل مبله شیراز | طلایاب | ثبت شرکت | منزل مبله | محمد دبیری
    X
    تبليغات