درباره

جستجو

لينک هاي روزانه

- aaaa(69)
- sdff(71)

جعبه پیام
امکانات

اختصاصی

وب سایت وبلاگینا که چند سالی است به طور حرفه ای در حوزه فن آوری اطلاعات مشغول به فعالیت می باشد اخیرا مصاحبه صوتی با مسعود چنگیزی مدیر وب سایت بلاگ اسکای تدارک دیده است که در پایگاه اینترنتی این سایت قابل دسترس می باشد.

امید است این مصاحبه مورد توجه شما بزرگواران واقع شود.


بلاگ اسکای از کلیه مسولین وب سایت وبلاگینا به خصوص جناب آقای آرش زاد به خاطر تهیه و تنظیم این گفتگو کمال سپاس و تشکر را دارد.

برچسب‌ها:
نوشته شده در سه شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 13:34 توسط : جعفر | دسته : | 52 بازدید
 • []

 • در سومین بهار از دهه ۸۰، بلاگ اسکای کار خود را آغاز نمود و امروز در نخستین بهار دهه ۹۰ خوشحال هستیم که هشت سال در کنار شما کاربران عزیز، میزبان قلم‌هایتان در لحظه‌های شادی و غم، و ثبت اندیشه‌ها و احساسات شما بوده‌ایم و بستری را برای آشنایی و دوستی‌هایتان در دنیای مجازی فراهم اورده‌ایم.

  اکنون در آغاز نهمین سال فعالیت بلاگ اسکای امیدواریم که بتوانیم هر چه بیشتر و بهتر رضایت شما عزیزان را فراهم آوریم. چرا که همواره بر این باوریم که کاربران بلاگ اسکای شایسته بهترین‌ها بوده و هستند.

  از خداوند متعال شادی شما کاربران و موفقیت روز افزون برای بلاگ اسکای در سالهای آتی را خواستاریم.

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در سه شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 13:34 توسط : جعفر | دسته : | 45 بازدید
 • []

 • بعد از گذشت ۹ ماه از فعالیت سایت picofile.com و استقبال کاربران از این سرویس بر آن شدیم که تغییراتی را با هدف ارتقای سطح کیفی امکانات آن اعمال نماییم که به شرح زیر می باشد.

   <
  برچسب‌ها:
  نوشته شده در سه شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 13:34 توسط : جعفر | دسته : | 46 بازدید
 • []

 • هشت سال از نوشتن نخستین مطلبی که شروع فعالیت سایت را اطلاع می داد گذشته است. باعث افتخار است که شروع نهمین سال فعالیت سایت را در چنین روزی به اطلاع کاربران سایت برسانیم.  سپاسگزار کاربران و دوستانمان که همراه ما در این سالها بوده اند هستیم و امیدوار به ادامه راهی هستیم که در این سالها پیموده شده است.
  برچسب‌ها:
  نوشته شده در سه شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 13:33 توسط : جعفر | دسته : | 48 بازدید
 • []

 • متاسفانه در روز ۲۹ مردادماه سایت برای ساعاتی از دسترس خارج شد و این عیدی خوبی برای کاربران سایت نبود. از این بابت بسیار عذر میخواهم. دلیل مشکل برنامه تعمیر و نگهداری سالیانه در دیتاسنتری یکی ازسرورهای سایت بود که در آن دیتاسنتر همه سرورها و سایتهای میزبانی شده از دسترس خارج شدند و باعث شد که سرویس  DNS سایت برای ساعتی از کاربیافتد. متاسفانه با وجود اینکه سرویس نگهداری در دیتاسنتر برنامه ریزی شده بود اما نامه آن به دست ما نرسیده بود که بتوانیم قبل از ایجاد مشکل تغییرات مناسبی را اعمال کنیم.
  به هر حال به عنوان عذرخواهی  سخت افزار جدیدی تهیه شد تا در ماه پیش رو به سرورهای سایت اضافه شده و سرعت دسترسی به وبلاگها را سریعتر شود.

  باز بابت آنچه پیش آمد عذر میخواهیم.

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در سه شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 13:33 توسط : جعفر | دسته : | 46 بازدید
 • []

 • روزنامه جوان (مورخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۱)
  با سپاس از خانم معصومه طاهری که زحمت تنظیم این مصاحبه را کشیدند.


  یکی از کانالهای ارتباطی در دنیای مجازی، راه‌اندازی وبلاگ و وب سایت است که این روزها افراد زیادی به آن روی آورده اند و دوست دارند در دنیای مجازی نویسندگی کنند. حرفهای خود را بزنند، انتقاد کنند وخلاصه در این فضا به نوعی آزادی عمل بیشتری دارند. برهمین اساس گپ و گفتی با علی شیرازی مدیربلاگفا داشته ایم که خواندن آن بر نویسندگان فضای سایبری و بلاگها بند نیست و میتواند آموزنده هم باشد.  جناب آقای شیرازی به عنوان مطلع کلام بفرمایید الگوی شما برای بلاگفا چه چیزهایی بوده است؟
  الگو خاصی مد نظر نبوده است از قبل سایتهای میزبانی رایگان وبلاگها وجود داشتند و از این سایتها ایده گرفته شد تا سایتی بومی با اهدافی چون روانی و سادگی کار برای فارسی زبان طراحی شود.

  سیر ورود افراد به بلاگفا چگونه است  چه تعداد عضو دارید وعمدتا چه گروههایی در بلاگفا هستند.
  تاکنون بیش از پنج میلیون وبلاگ در سایت ثبت شده است اما با توجه به سیاست سایت در حذف وبلاگهای آزمایشی و بی محتوا تعداد بالایی از این وبلاگها حذف شده اند.
   
  به نظر می رسد بعداز فتنه 88 این اعتماد سازی برای فعالیت در فضای مجازی رونق بیشتری گرفت و افراد مذهبی هم حضور در بلاگفا وراه اندازی وبلاگ وسایت را برای خود لازم می دانستند نظر شما چیست فکر می کنید دراین زمان حساس جنگ نرم دشمن که از همه سو به نظام حمله وارد کرده بود بلاگفا چقدر توانست راهگشا موثر باشد؟
  پس از مسائل سال 88 به دلیل فضای متشنج موجود برخورد سخت تری با وبلاگها صورت گرفت و از طرفی هم برخی سرخورده شده یا شرایط را به شکلی دیدند که فعالیت خود را کمتر کنند و در عین حال شاهد وبلاگهایی هم بودیم که با توجه شرایط پیش آمده ایجاد شده بوند. در مورد سوال دوم شما به نظر من هر کسی باید وظیفه خود را انجام دهند و ما نیز از دید فنی به مسائل نگاه میکنیم ولی تابع قانون و مراجع قانونی هستیم و فکر میکنیم قانون گرایی در کنار قوانین درست میتواند بهترین راهگشا برای مشکلات هر جامعه ای باشد.

  آیا شده در جنگ سایبری  هک بشوید؟
  از نظر بنده ، سایت در هیچ جنگ سایبری شرکت نکرده و در واقع با کسی جنگ نداریم. اگر منظور تجربه مشکلات امنیتی هست فکر میکنم هر ازچندگاهی حملاتی از نوع DDOS   را تجربه کرده ایم که باعث کندی یا اختلال در دسترسی به خدمات سایت شده اند. همچنین تجربه سرقت دامنه را نیز در چند سال قبل داشته ایم که خوشبختانه بدون مشکل خاصی برای سایت یا کاربران، دامنه از سارق پس گرفته شد.

   از مشخصه های بلاگفا روانی وسادگی کار درآن است که رغبت برای فعالیت را زیاد می کند ولی از قرار بعضی امکانات مثل آپلود را ندارد آیا تعمدی دارد؟
   امکان آپلود تصویر توسط کاربران نیاز به سخت افزار و سرمایه گذاری دارد. برای پشتیبانی از چنین امکانی در ظرف چند سال شاید لازم به هزینه بیشتری نسبت به هزینه سرورهای اصلی سایت باشد.من شخصا به ارائه چنین خدماتی علاقمند هستم و اگر در زمانی به این اطمینان برسم  که میتوانیم در بلند مدت محتوا و فایلهای کاربران را میزبانی و پشتیبانی کنیم چنین امکانی را فراهم خواهیم کرد.

  با وجود مزایا ومحسنات بلاگفا باز یکی از مشکلات بارز بلاگفا این است که بعد از مدتی ازاین که قالب جدیدی غیر از بلاگفا روی آن بگذاریم لوگوها ازآن پاک می شود که کاربران را شاکی کرده است علتش چیست؟
  این مسئله در بخش اخبار سایت توضیح داده شده است و از طراحان قالب نیز خواسته شده است که قوانین را در نظر بگیرند. اما متاسفانه شاهد هستیم که برخی از طراحان قالب از این مسئله سواستفاده میکنند. مثلا در قالب خود اسکریپتی درج میکنند و در شرایطی بدون آگاهی نویسنده وبلاگ آگهی پخش میکنند یا حتی بازدیدکننده وبلاگ را بصورت خودکار به سایت دیگری راهنمایی میکنند و یا با درج دهها لینک مخفی عملا وبلاگ را تبدیل به سایت اسپم میکنند. اگر چنین مواردی را شاهد باشیم قالب  وبلاگهایی که از چنین قالبهایی استفاده میکنند را به قالب پیش فرض تغییر میدهیم. متاسفانه برخی از کاربران به دلیل عدم اطلاعات فنی متوجه مشکلی که برخی از این قالبها ایجاد میکنند نمی شوند ممکن است نسبت به برخورد ما به چنین قالبهایی نیز ناراحت شوند.

  چرا برای پاسخ گویی و راهنمایی کاربران کسی در دسترس نیست؟
  در بسیاری از سایتهای معتبر دنیا که خدمات رایگان میدهند الزاما پشتیبانی تلفنی یا فردی که همه سوالات را پاسخ دهد وجود ندارد. ما ایمیل جهت ارتباط با کاربران معرفی کرده ایم و تمام پیامها را میخوانیم اگر لازم به اقدامی باشد و بتوانیم کمکی کنیم  انجام خواهد شد. همچنین به بسیاری از مسائل مثل نحوه درج لینک در متن وبلاگ ، یا نحوه پیگیری وبلاگهای فیلترشده در بخش راهنمای سایت توضیح داده شده است لزومی به ارسال پاسخ بصورت خصوصی به سوالاتی که جواب آنها قبلا بصورت عمومی داده شده است نیست.

  بعضا تبلیغاتی در گوشه بلاگفا است که حتی باعث ایجاد جنبش خروج بچه های ارزشی از بلاگفا شد لطفا دراین باره برای مان بگویید که از کجا ناشی می شود؟
  چنین جنبشی اگر اسمش جنبش باشد بخاطر تبلیغ وبلاگی بود که اصلا آن تبلیغ مربوط به بلاگفا نبود و طراح قالب یا نویسنده وبلاگ با درج کدی تبلیغ اصلی بلاگفا را حذف و تبلیغ دیگری را جای تبلیغ سایت  نمایش میداد که این  مسئله بارها حتی توسط وبلاگهای ارزشی نیز توضیح داده شده است. در ضمن کسانی در سایت وبلاگ می سازند از همان ابتدا با شیوه تبلیغاتی سایت آشنا هستند و حق انتخاب هم دارند. شیوه ومحتوای تبلیغات بلاگفا هم تغییر ناگهانی خاصی نکرده است . در ضمن هر وقت هم خواستند میتوانند از خدمات سایت استفاه نکنند. وقتی شما اتومبیلی می خرید با قدرت موتور، ظرفیت و سرعت آن آشنا هستید و نمیتوانید انتظار داشته باشید که با خرید اتومبیل قدرت موتور و دیگر مشخصه های آن به میل شما تغییر کند.

  در طول زمانی که بحث وبلاگ نویسی در کشور وارد شد سرورهای مختلفی  همانند بلاگفا تاسیس شده که اکثریت ناموفق بودند وهمچنان بلاگفا گوی سبقت را ربوده وپرکاربردترین سرورهاست  دلیل توفیق بلاگفا در چیست؟
  این سوال را نباید از من بپرسید. کاربران باید جوابگوی آن باشند اگر هم بنده بدانم مسئله ای که باعث موفقیتم شده را نخواهم گفت.

   خیلی از شخصیت های مطرح سیاسی، علمی وفرهنگی در سیستم بلاگفا دارای وبلاگ هستند تا حالا پیش آمده از شما امکانات خاصی بخواهند یا خود شما تمایل داشته این به این طیف امکانات بیشتری بدهید؟
  تاکنون چنین مسئله ای پیش نیامده است و این افراد حداقل در ارتباط با سایت  امکان خاصی را برای خود مطرح نکرده اند.

  در فضای سایبری خیلی ها به وبلاگ نویسی معتاد و وابسته هستند برای همین کار شما حساس می شود که بتوانید به صورت 24ساعته سرویس بلاگفا را روی پا نگه دارید با این اوضاع در مقابل هکرها چه تدابیری اندیشیده اید؟ آیا تا به حال هک شده اید؟
  بخشی از جواب شما در پاسخ به سوالات قبلی گفته ام اما در هر حال من شخصا شرایط و انتظار کاربران از سایت را با توجه موقعیت سایت درک میکنم. هزینه قابل توجهی برای مقابله با حملات شده است و البته هیچگاه اطمینان صد در صدی وجود ندارد در همین دو سال گذشته دیده ایم که سرویس ها و دسترسی به سایتهای دولتی بزرگترین کشورهای دنیا یا بانکهای بزرگ دنیا به دلیل حملات هکرها با اختلال مواجه شده است (مانند حمله گروه anonymous  به سایتهای دولتی آمریکا و برخی بانکهای آمریکا و اروپا)

   فکر می کنید به عنوان مدیر بلاگفا در عرصه جنگ نرم توانستید  به خوبی عمل کنید؟
  بنده و امثال بنده افراد فنی هستند. کار من شبیه فردی است که خطوط تلفن خانه شما را وصل کرده است. کاری که بنده بلد هستم یا تلاش میکنم تا حدی آنرا انجام دهم ایجاد یک بستر مناسب برای حضور کاربران در فضای مجازی است. مرسوم است برخی افراد که هنوز تجربه وبلاگ نویسی اشان به چند ماه هم نمی رسد خود را افسر جنگ نرم میخوانند با وجود چنین افسرانی بنده با بیل آن گوشه ها در حال پر کردن کیسه های خاک هستم.

  اخیرا یک نوع تبی در میان مسوولان فرهنگی  ماافتاده  که برای همه چیز یک مسابقه وبلاگ نویسی  یا جنبش وبلاگی به راه می اندازند نظر شما دراین باره چیست؟ آیا با این روش می توان افراد را در فضای مجازی فعال  کرد و وبلاگ نویس نمود؟
  متاسفانه چنین اتفاقی افتاده است و به نظر میرسد راه دیگری هم به نظر مسئولان نمی رسد. نظر بنده که چندین بار هم به دوستان و مسئولانی که در حال برگزاری جشنواره هم بودند گفتم، این هست که وبلاگ نویسی که به خاطر سکه طلا و جایزه های دیگر وبلاگ بنویسد فقط تا زمانی که آن جایزه باشد خواهد نوشت. چند تا از وبلاگهای برنده شده در جشنواره ای رنگارنگ وبلاگ نویسی که به خاطر چنین جشنواره هایی ایجاد شده اند اکنون فعال هستند؟ به نظر میرسد این جشنواره ها حداقل با شیوه ای که تاکنون برگزار شده است در بلند مدت چندان کارا نیست.          

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در سه شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 13:33 توسط : جعفر | دسته : | 41 بازدید
 • []

 • ماه گذشته امکانی فراهم شد تا نویسندگان وبلاگهای مسدود شده به دستور کارگروه تعیین مصادیق جهت پیگیری فیلترینگ و رفع آن امکان دسترسی به پنل وبلاگ خود را داشته باشند. هفته گذشته دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق در نامه ای دستور به قطع دسترسی مدیران وبلاگها به محتوای وبلاگ خود دادند. متن دستور کارگروه تعیین مصادیق به شرح زیر است.

  "طبق ماده 23 قانون جرایم رایانه ای بعد از مسدود شدن وبلاگ حتی مدیر وبلاگ هم نباید حق دسترسی به آن را داشته باشد.

  بنابراین سریعا نسبت به قطع دسترسی مدیران وبلاگها به محتوای فیلتر شده وبلاگ آنها اقدام و نتیجه را به دبیرخانه اعلام نمائید."

  با توجه به دستور کارگروه تعیین مصادیق این امکان در سایت غیر فعال شد اما لازم به ذکر توضیحاتی در این زمینه هست. این امکان را از دو سال پیش در نظر داشتیم و در همان زمان نامه ای به دبیرخانه کارگروه ارسال شد و نظر ایشان در مورد این امکان و اشکالات قانونی احتمالی پرسیده شد که متاسفانه در دو سال گذشته همانند بسیاری از نامه های ارسالی دیگر بی پاسخ ماند.
  با این وجود این امکان به سایت اضافه نشد تا در اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ و در پایان جلسه ای و در جمعی که مدیر چند سایت ایرانی دیگر حضور داشتند از مسئول وقت این دبیرخانه شخصاً در مورد دسترسی مدیر وبلاگ مسدود شده به محتوای وبلاگش سوال کردم که ایشان این کار را بدون اشکال دانستند و تنها پس از تایید ایشان این امکان در سایت فعال شد.

  امکان دسترسی مدیر وبلاگ مسدود شده به پنل مدیریت وبلاگ خود امکانی هست که از چند سال قبل درچندین سرویس ایرانی و مطرح وبلاگ نویسی  دیگر وجود داشته است و گاهی در مصاحبه مدیران این سایتها به آن اشاره شده است و عجیب است که کارگروه پس از فراهم شدن این امکان در بلاگفا به یاد مغایرت آن با قانون افتاده است.

  بارها نامه و تماس از مدیران وبلاگهای مسدود شده داشته ایم که پیگیری آنها برای رفع مسدود شدن وبلاگشان توسط نهاد فیلترینگ منوط به حذف محتوا و بررسی محتوای وبلاگ مسدود شده است در حالیکه کاربر امکان ارائه محتوای وبلاگ یا اصلاح آنرا پس از مسدود شدن نداشته است و البته وقتی کارگروه نامه ای ارسال شده توسط مدیر یکی از سرویسهای وبلاگ را بی پاسخ می گذارند معلوم است که با درخواستهای کاربران و وبلاگ نویسان خرد چگونه برخورد خواهد شد.

  در هر حال ما تابع قانون هستیم و به تفسیر کارگروه در این مورد نیز احترام می گذاریم.
   

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در سه شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 13:33 توسط : جعفر | دسته : | 42 بازدید
 • []

 • با عرض پوزش به دلیل اختلال در دسترسی به سایت که از روز سی ام اردبهشت ماه شروع و تا صبح سی و یک اردیبهشت ادامه داشت متاسفانه به دلیل یک حمله اینترنتی از نوع  DDOS که در واقع ارسال حجم بالایی از درخواستها به سایت با هدف کند شدن و اختلال در خدمات سایت  است، سایت برای مدتی از ارائه بخشی از خدمات خود بازماند. حجم حملات به حدی بود که نیازمند تغییرات اساسی و استفاده از تجهیزات جدیدی در شبکه‌ی سرورهای سایت بودیم.

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در سه شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 13:33 توسط : جعفر | دسته : | 43 بازدید
 • []

 • امکان جدیدی برای آن گروه از کاربران که وبلاگشان به دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مسدود شده است فراهم شده تا بتوانند به بخش مدیریت وبلاگ خود دسترسی داشته، نسخه پشتیبان از محتوای وبلاگ تهیه کرده و یا مطالب وبلاگ را ویرایش کنند. این امکان از این جهت فراهم شده است تا امکان پیگیری جهت رفع فیلتر وبلاگ آسان تر شود. این امکان برای وبلاگهایی که سابقاً مسدود شده اند نیز فراهم شده است.
  در تغییر دیگری راهنمای کامل تری برای رفع فیلتر وبلاگ تهیه و در بخش راهنمای سایت درج شده است و در صورت مسدود شدن وبلاگ توضیحات و راهنمای پیگیری در بخش مدیریت وبلاگ نیز نمایش داده می شود.  همچنین تغییر دیگری در فرمت ارائه نسخه پشتیبان محتوای وبلاگ صورت گرفته است تا سرعت رویت مطالب بخصوص در زمانی که حجم مطالب بالا است افزایش یابد.
  ممکن است سوال پیش آید که چرا  دسترسی به بخش مدیریت تنها برای وبلاگهای مسدود شده توسط کارگروه تعیین مصادیق امکان پذیر شده است و درپاسخ به این نکته اشاره می شود که در مواردی که وبلاگ به دستور مراجع قضائی یا انتظامی مسدود می شود امکان تغییر محتوا می تواند باعث مشکلات حقوقی برای سایت شود و همچنین هدف از این امکان تسهیل پیگیری جهت رفع فیلتر وبلاگ است.

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در سه شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 13:33 توسط : جعفر | دسته : | 43 بازدید
 • []

 • رسیدن بهار و سال نو را به همگی آنها که نوروز را دوست دارند تبریک می گویم. امیدوارم سال پیش رو سالی پر از شادی، عشق و موفقیت برایتان باشد.


  با آرزوی بهروزی
  علیرضا شیرازی
  نوروز ۹۱

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در سه شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 13:33 توسط : جعفر | دسته : | 43 بازدید
 • []


 • سفارش تبليغات
  فرش کاشان | آژانس هواپیمایی | اجاره منزل مبله در شیراز | آموزش بازاریابی | میز کانتر | گیت کنترل تردد | اجاره سوئیت در شیراز | نوبت دهی پزشکان شیراز | پاپ آپ نمایشگاهی | دکتر نوروزیان | منزل مبله شیراز | طلایاب | ثبت شرکت | منزل مبله | محمد دبیری
  X
  تبليغات